5kWh utbyggbar hem-backup kraftstation

Skicka förfrågan
5kWh utbyggbar hem-backup kraftstation
Detaljer
• 5040Wh LiFePO4 backupkapacitet för hem
• EU-effekt upp till 5000W / USA upp till 4000W
• 7000W överspänningseffekt för startbelastningar
• EU AC-ingång 2500W / USA-ingång 1800W
• Solar laddningseffekt upp till 2100W
• 12V/30A Anderson hög-strömutgång
• Kan utökas med Y5-BAT, upp till 15 paket
• 51 kg kaross med integrerade hjul
Produktklassificering
Home Backup kraftverk
Share to
Beskrivning

Med utsikt över Countless Small Mountains (Xiamen) Electric Power Technology Co., Ltd. är en av de ledande tillverkarna och leverantörerna av 5kwh expanderbar hem reservkraftverk i Kina. Vi har världsledande-produktionsutrustning och stark tillverkningskapacitet. Välkommen till grossist bulk premium 5kwh expanderbar hem backup kraftstation från vår fabrik.

 

Y5|5 kWh utbyggbar hembackup

5 kWh tillverkare av reservkraftverk för hemmet för projekt med hög-energireserv

Y5 tillhandahåller 5 040 Wh LiFePO4-lagring i en hem-backupplattform på hjul. Dess stabila-marknadsegenskaper inkluderar 7 000 W överspänningseffekt, solenergi på upp till 2 100 W och kompatibilitet med Y5-BAT-expansionsbatterier, medan AC-utgång och AC-laddning väljs efter regional version.

Regional SKU-regel:EU-versionen ger upp till 5000W AC-utgång och 2500W AC-laddningsingång; den amerikanska versionen ger upp till 4000W AC-utgång och 1800W AC-laddningsingång. Håll dessa värden åtskilda i offerter och inköpsorder.
YAZO Y5 5040Wh expandable home backup power station angled view
5040WhLiFePO4 energikapacitet
5000WEU AC-utgång maximal
4000WUS AC-utgång maximal
7000WÖverspänningsutgång
2100WMaximal solenergi

Stabila fakta innan SKU-val

Ange den gemensamma 5kWh-plattformen först och lås sedan den regionala elektriska versionen

Y5 använder ett produktfamiljnamn över regionala konfigurationer. En ren upphandlingsprocess skiljer de fakta som inte förändras från de AC-värden som gör det.

5040Wh

Basenergireserv

Använd det lagrade-energikravet för att fastställa om Y5 är rätt kapacitetsklass.

7000W

Överspänningshöjd

Utvärdera kort startbehov separat från den kontinuerliga regionala AC-gränsen.

2100W

Tak för solenergi

PV-ingångsspecifikationen delas av de aktuella EU- och USA-laddningsbladen.

Y5-BAT ×15

Expansionskompatibilitet

Upp till 15 kompatibla Y5-BAT-paket är listade för Y5; systemanslutningsdetaljer kräver fortfarande projektbekräftelse.

Regional outputmatris

Välj den elektriska Y5-konfigurationen efter destinationsmarknad

Y5 säljs under en modellfamilj, men den elektriska specifikationen är-marknadsberoende. För noggrannhet i offerten, välj destinationsversionen först och använd endast de värden som tilldelats den versionen.

Y5 EU output specification showing 220 to 240V 5000W maximum 7000W surge and 5000W bypass
EU SKU

220–240V · 5000W max · 5000W bypass

50/60Hz AC-utgång med 7000W överspänning, 12V/30A Anderson-utgång och två 60W USB-C-portar.

Y5 US output specification showing 100 to 120V 4000W maximum 7000W surge and 2200W bypass
US SKU

100–120V · 4000W max · 2200W bypass

50/60Hz AC-utgång med samma 7000W överspänning och direkt DC/USB-gränssnitt.

Fält EU SKU US SKU
AC utspänning 220–240V 100–120V
Frekvens 50/60Hz 50/60Hz
AC Output Max 5000W 4000W
Överspänningsutgång 7000W 7000W
Bypass-läge 5000W 2200W
Anderson Output 12V / 30A 12V / 30A
USB-C-utgång 5V3A; 9V3A; 12V3A; 15V3A; 20V3A (60W per port) 5V3A; 9V3A; 12V3A; 15V3A; 20V3A (60W per port)
USB-A1-utgång 5V3A; 9V2A; 12V1.5A (18W per port) 5V3A; 9V2A; 12V1.5A (18W per port)
USB-A2-utgång 5V2A 5V2A

Regional laddningsmatris

Nätladdning är regions-specifik medan PV-kapaciteten stannar på 2100W

Y5 EU charging input with 2500W AC 2100W solar and 12 to 15V car charging
EU-laddning

220–240V · 13A max · 2500W max

Denna profil gäller för 220–240V Y5-konfigurationen.

Y5 US charging input with 1800W AC 2100W solar and 12 to 15V car charging
USA laddar

100–120V · 16A max · 1800W max

Denna profil gäller för 100–120V Y5-konfigurationen.

Solenergiingång

12–148V MPPT

18–140V driftområde, upp till 15A och max 2100W.

Fordonsingång

12–15V · 8A max

Fordonsladdning ger en lägre-inmatningsväg när elnätet eller PV inte är tillgängligt.

Upphandlingskontroll

Frys den regionala inmatningsversionen

Kombinera inte 2500W EU AC-ingången och 1800W US AC-ingången till en enda okvalificerad SKU-specifikation.

Y5 5040Wh LiFePO4 home backup power station application and device runtime reference

5kWh energireserv

Bygg säkerhetskopieringsplanen kring prioriterade laddningar istället för en runtime

Y5-applikationsmaterialet identifierar ett 5040Wh LiFePO4-batteri och illustrerar hembackup, fjärrarbete, camping och husbilsanvändning. De publicerade körtidsexemplen är referensvärden; en projektuppskattning bör använda köparens verkliga lastprofil.

  • Prioritera låg-ström på nätverk, kommunikation och belysning
  • Kontrollera kompressor- och motorstartbehovet separat
  • Beräkna högre-wattmatnings- eller uppvärmningsbelastningar från den faktiska driftcykeln
  • Reserv expansionskapacitet för projekt där drifttid, inte växelriktareffekt, är den begränsande faktorn

Power Routing

Separat AC-,-högströms DC- och USB-belastningar över de tillgängliga gränssnitten

Andersson

12V / 30A

Hög-ström DC-utgång för kompatibel utrustning och korrekt klassade kablar.

Bil / DC

12V / 10A · 120W totalt

Direkt 12V-utgång för kompatibla enheter med lägre-ström.

USB-C

2 × 60W

Profiler upp till 20V/3A för kompatibla USB-C-enheter.

USB-A

3 × 18W + 1 × 10W

Flera USB-A-portar för mindre elektronik och tillbehör.

Expansionsstege

Lägg till Y5-BAT när lagrad energi är begränsningen, inte AC-utgång

Y5 kan paras ihop med Y5-BAT när ett projekt behöver ytterligare lagrad energi. Den verifierade kompatibilitetsgränsen är upp till 15 förpackningar. Expansionsplaneringen förblir skild från valet av EU eller USA AC-konfiguration.

Y5 Basenhet

5040Wh intern kapacitet

Börja med basenheten när dess energireserv redan täcker den nödvändiga backuptiden.

Y5-BAT

5040Wh expansionsbatteri

Använd kompatibla tilläggsbatterier- när applikationen kräver mer lagrad energi.

Kompatibilitet

Upp till 15 förpackningar listade

Innan du godkänner en beställning med flera-batterier, bekräfta anslutningsmetoden och de testade systemversionskraven för det projektet.

Y5 dimensions 641.5 by 304.5 by 437.5 millimeters and 51 kilogram net weight

Placering och rörlighet

En 51 kg 5kWh enhet behöver planerat tillträde, lagring och transportutrymme

Y5 mäter cirka 641,5 × 304,5 × 437,5 mm och väger 51 kg. Integrerade hjul hjälper till med korta-rörelser, men enheten bör fortfarande planeras som en tung reservtillgång snarare än ett-handburet campingbatteri.

  • Bredd: 641,5 mm / 25,26 tum
  • Djup: 304,5 mm / 11,99 tum
  • Höjd: 437,5 mm / 17,22 tum
  • Nettovikt: 51 kg / 112,4 lb
Y5 5040Wh wheeled power station used at an outdoor camping setup

Sekundär mobil användning

Den hjulförsedda kapslingen stöder också tillfällig användning utomhus

Backup i hemmet är Y5:s primära kategori, men det hjulförsedda chassit tillåter också flytt för husbilsresor, distansarbete eller tillfällig utomhuskraft. Belastningsgränser och miljöförhållanden måste fortfarande matcha den valda SKU:n.

Y5 presenteras inte här som en IP-klassad industriell enhet. Projekt som kräver ett bekräftat IP54 industrikraftverk bör granska R5-produkten istället.

Tekniska specifikationer

Y5 Tekniska specifikationer för upphandlingsgranskning

Modell Y5
Produkttyp 5040Wh utbyggbar reservkraftstation för hemmet
Batterikapacitet 5040Wh
Batterikemi LiFePO4
EU AC-utgång 220–240V, 50/60Hz, 5000W max
USA AC-utgång 100–120V, 50/60Hz, 4000W max
Överspänningsutgång 7000W
EU-bypassläge 5000W
USA Bypass-läge 2200W
EU AC Laddningsingång 220–240V, 50Hz, 13A max, 2500W max
Amerikansk AC-laddningsingång 100–120V, 60Hz, 16A max, 1800W max
Solenergiingång 12–148V MPPT; 18–140V, 15A max, 2100W max
Fordonsingång 12–15V, 8A max
USB-A1-utgång 5V3A; 9V2A; 12V1.5A (18W per port)
USB-A2-utgång 5V2A
USB-C-utgång 5V3A; 9V3A; 12V3A; 15V3A; 20V3A (60W per port)
12V DC / biluttag 12V / 10A / 120W totalt
Anderson Output 12V / 30A
Mått 641,5 × 304,5 × 437,5 mm / 25,26 × 11,99 × 17,22 tum
Nettovikt 51 kg / 112,4 lb
Expansionsbatteri Y5-BAT 5040Wh; upp till 15 förpackningar listade som kompatibla med Y5

Innan produktionen ska inköpsordern identifiera destinationsmarknad, socketformat och motsvarande värden för utdata, inmatning och förbikoppling. Citera inte dessa regionala fält utan en SKU-referens.

Y5 package with AC Anderson vehicle 7909 and MC4 charging cables manual and warranty card

Anslutningspaket

Standard Y5-kabelsatsen täcker fyra laddnings- och anslutningsvägar

Den aktuella Y5-paketbilden visar en omfattande anslutningsuppsättning tillsammans med användarmanualen och garantikortet.

Elnät

AC laddningskabel

Matcha nätkabeln med den godkända marknadskontakten och den elektriska SKU:n.

Andersson länk

Anderson-till-Anderson-kabel

Verifiera den avsedda Anderson-anslutningen innan du godkänner den slutliga packlistan.

Fordon / DC

Lättare och 7909-adaptrar

Paketetiketterna visar kablar från cigarett-tändare-till-Anderson och 7909-till-Anderson.

Sol

MC4-till-Anderson-kabel

Para ihop med PV-hårdvara först efter att arrayspänningen och strömmen har kontrollerats mot Y5-ingångsgränser.

Bilden visar även en användarmanual och garantikort. Bekräfta kabelkvantitet, manuellt språk, varumärke och garantitext för varje grossistorder.

Y5 home backup power stations undergoing factory electrical inspection and quality testing

Fabriksfrigöringskontroll

Fabrikssläpptestning bör verifiera den exakta Y5-marknadskonfigurationen

Y5-enheter visas under elektrisk inspektion före leverans. Massutgåvan bör vara kopplad till den godkända marknadsversionen, gränssnittsuppsättningen och beställningsspecifika-konfigurationen.

  • Bekräfta Y5-identitet, 5040Wh kapacitet och destinations-marknads-SKU
  • Testa tillämpligt AC-tak: 5000W EU eller 4000W US
  • Kontrollera 7000W överspänningsrespons och den marknadsspecifika-bypass-gränsen
  • Testa nät-, PV- och fordonsladdningsvägar för den beställda versionen
  • Kontrollera Anderson, USB-C, USB-A och 12V-utgång
  • Matcha packade kablar och eventuella Y5-BAT-krav till inköpsordern

Grossistköpsspecifikation

Grossist Y5 offerter börjar med destination-marknadens SKU-val

För distributörer, importörer, privata-köpare och projektordrar bör Y5 citeras från en definierad marknadskonfiguration. Kapacitet, AC-version, förväntad belastning och expansionsavsikt bör anges som separata inköpsfält.

Marknadsversion

EU eller USA elektrisk profil

Ange destinationsland tillsammans med spänning, frekvens och uttagsformat.

Ladda profil

Kontinuerlig och uppstartsefterfrågan

Beskriv de belastningar som kommer att köras tillsammans och flagga motorer, kompressorer eller andra högstartsenheter-.

Energi / Expansion

Runtime och Y5-BAT-plan

Ge målbackupfönstret och planerad Y5-BAT-kvantitet, om expansion krävs.

Kommersiella paket

Kvantitet, varumärke och dokument

Ange kvantitet, privata-etikettbehov, förpackning, dokumentspråk och målleveransdatum.

Vanliga frågor

Y5 köpare frågor om regionala versioner och systemstorlek

F: Är varje Y5-version en 5000W kraftstation?

S: Nej. Den nuvarande EU-versionen visar upp till 5000W AC-utgång, medan den amerikanska versionen listar upp till 4000W. Båda använder Y5-modellfamiljen och 5040Wh kapacitet.

F: Vad är överspänningseffekten för Y5?

S: Båda de nuvarande marknadskonfigurationerna anger 7000W överspänningseffekt.

F: Hur mycket AC-laddning stöder Y5?

S: Maximal nätladdning är 2500W för EU SKU och 1800W för US SKU.

F: Vilken solenergi kan Y5 acceptera?

S: PV-ingång är specificerad upp till 2100W. Solcellsingångsfönstret är 12–148V, med ett 18–140V driftområde och 15A maximal ström.

F: Kan Y5 använda Y5-BAT expansionsbatterier?

A: Ja. Gränsen för verifierad kompatibilitet är upp till 15 Y5-BAT-paket. Kraven på anslutningshårdvara och testade-systemversioner bör bekräftas innan en beställning med flera batterier slutförs.

F: Vilken batterikemi använder Y5?

S: Den aktuella Y5-applikationsgrafiken identifierar 5040Wh-batteriet som LiFePO4.

F: Kan jag beställa Y5 reservkraftverk för hem i grossistledet?

A: Ja. För en grossistgranskning, ange orderkvantitet, marknadsversion, förväntade belastningar, laddningsmetod, expansionsplan och privat-etikett eller dokumentationskrav.

F: Vad ska jag tillhandahålla för en bulk Y5 offert?

S: Skicka destinationsland, beställningskvantitet, elektrisk SKU, samtidiga laddningar, start-efterfrågenoteringar, backup-tidsmål, solenergi-detaljer, Y5-BAT-kvantitet och kommersiella förpacknings- eller dokumentkrav.

 

 

Skicka destinationsland, beställningskvantitet, elektrisk SKU, samtidiga laddningar, start-efterfrågenoteringar, backup-tidsmål, solenergi-detaljer, Y5-BAT-kvantitet och kommersiella förpackningar eller dokumentkrav.

Begär en offert

Förbered en Y5-bulkorder från marknadsversionen utåt

Ange marknadsversion, kvantitet, uttagskrav, laddningslista, start-strömbehov, backup-varaktighetsmål, PV-plan, Y5-BAT-kvantitet och privat märkesdokumentation så att konfigurationen kan granskas före offert.

Populära Taggar: 5kwh expanderbar hem backup kraftverk, Kina 5kwh expanderbar hem backup kraftverk tillverkare, fabrik

Skicka förfrågan